Експертна грошова оцінка чи нормативна оцінка землі? Яка між ними різниця?

Експертна грошова оцінка чи нормативна оцінка землі? Яка між ними різниця?

Експертна грошова оцінка землі нормативна оцінка земліНа перший погляд здається, що експертна грошова оцінка землі визначається експертами, а нормативна ж оцінка визначається згідно якихось нормативних даних. Доля правди в такому судженні є. Отже давайте розберемося, що ж це за роботи та з чим їх «їдять».

Експертна грошова оцінка землі визначається експертами-оцінювачами, які мають свідоцтво оцінювача за спеціалізацією 1.1, що відноситься до першого напрямку оціночної діяльності. Експерт визначає ринкову вартість землі на дату оцінювання, враховуючи всі фактори і характеристики оцінюваної ділянки, які можуть збільшувати чи зменшувати ціну на це майно. Тобто в звіті про грошову оцінку майна вказується реальна ринкова вартість нерухомості, в даному випадку землі.

Використовується така робота в цілях нотаріальних оформлень (продаж чи купівля, міна чи дарування, успадкування), для пред’явлення в суді, в соціальних службах і фінансових структурах, для бухгалтерського та податкового обліку.

Нормативна оцінка землі визначає вартість землі за рахунок її якості (балу бонітету, середнього балу бонітету відносно природно-сільськогосподарського району та іншого). Всі дані для розрахунку нормативної оцінки є нормативними, які були визначені та встановлені певними компетентними органами. Проводить таку оцінку інженер-землевпорядник, який теж має мати свідоцтво (сертифікат) землевпорядника.

В результаті проведення нормативної оцінки інженер –землевпорядник формує технічну документацію. Звертаємо увагу, що така «технічка» виготовляється в тому випадку, якщо нормативна оцінка земель району (міської чи сільської ради), де знаходиться Ваша земельна ділянка, не проводилась або не обновлювалася згідно вимог чинного законодавства та закону про порядок проведення нормативної грошової оцінки земель. Якщо ж Ваша земельна ділянка знаходиться наприклад на території сільської ради, яка має «свіжу» нормативну оцінку власних земельних угідь, то в такому випадку Ви можете отримати витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. Така оцінка використовується для нарахування ренти, для цілей оподаткування, укладення договору оренди із міською чи сільською радою.