Воздвиженська вулиця

Історія

Воздвиженська вулиця – вулиця міста Києва, розташована в Подільському районі, урочищі Гончарі-Кожум’яки. З’єднує Верхній Вал та Андріївський узвіз.

По ліву сторону вулиці розташована гора Замкова (Киселівка, Флорівська), на якій у XIV столітті було збудовано замок. Київський замок представляв собою могутню фортецю Подніпров’я. Мав дерев’яні укріплення, близько двадцяти будівель, сторожові триярусні башти, колодязі глибиною 60 метрів, церкву та єдиний у місті годинник. Зруйнований в  XVII столітті військами Богдана Хмельницького.

Свою назву вулиця отримала від дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви (парафіяльний храм жителів урочища Гончарі-Кожум’яки), яка була споруджена в 1748 році. В 1811 році церква згоріла. Того ж року почалося будівництво нової церкви з дзвіницею, яка збереглася до нашого часу.

Вулиця була забудована одно та двоповерховими, а інколи і триповерховими будинками, в яких проживали міщани, купці, ремісники.

В 1980 –х роках було знесену більшу частину забудови. На початку ХХІ ст. вулицю було забудовано фактично новими будинками, від трьох до п’яти поверхів, у стилі бароко, модерн з готичними варіаціями, що імітував би забудову старого міста.

Екскурсія

1 2

Місце сполучення Верхнього Валу та Воздвиженської вулиці. На фото видно Хрестовоздвиженську церкву, яка розташована на підніжжі Замкової гори, що видніється за церквою.

3

Будинок під №2 – частина старої забудови, що збереглася до нашого часу. Будинок розділяє вулиці Воздвиженську та Кожум’яцьку.

4

Хрестовоздвиженська церква. У 1811 році згорів майже весь Поділ разом з храмом. Нову кам’яну церкву було побудовано в 1811-1841 рр. 1984 року церква була реконструйована. На сьогоднішній день церква є пам’яткою архітектури України.

У 1891 р. в цій церкві отримав хрещення письменник Михайло Булгаков, який народився на вулиці Воздвиженській, №10. Нажаль будинок, в якому родився письменник, не зберігся.

Також в цій церкві хрестили художника Світлицького Григорія Петровича.

5

Вид на вулицю Воздвиженську з балкону Хрестовоздвиженської церкви.

6 7

Частина вулиці зі вцілілими будинками старої забудови.

8 9

Стіна, що захищає від зсувів ґрунту зі сторони Замкової гори.

11 12 13 14 15 16 17 18 19

Будинок №35 – царський 3-поверховий будинок з мансардою, потребує проведення ремонтних робіт. Цей будинок продається за 350 000 доларів США.

20

Цей будинок є загадкою. Він викликає змішані емоції. Колись в ньому вирувало життя: він був окремим світом для людей, які в ньому мешкали. А сьогодні він, наповнений темрявою, стоїть у самотності. Мені особисто він схожий на старе дерево, що стоїть серед молодого саду.

21 22 23 24 25

Підіймаючись до Андріївського узвозу.

26

Початок вулиці Воздвиженська зі сторони Андріївського узвозу.

27 29

Місце перехрестя вулиці Воздвиженської із Андріївським узвозом. На фото видно продавців сувенірів.

Висновок.

Вулиця Воздвиженська є частиною історичної місцевості міста Києва. Вона починає свою велику історію ще з часів Київської Русі.

На території вулиці побудовано сучасний ЖК «Воздвиженка», який зберіг та передав нам колорит старого Подолу.

Це місце стало привабливим для ведення бізнесу: відкриваються нові ресторани, кав’ярні, бари, готелі, різноманітні компанії, салони, клініки, магазини.

Сьогодні тут можна придбати житлову та комерційну нерухомість. Мінімальна ринкова вартість 1 кв. м житла становить від 1700 до 2000 доларів США. Мінімальна ринкова вартість 1 кв. м комерційної нерухомості становить від 2000 до 5000 доларів США.