Занижена оцінка

В Україні склалася досить складна економічна та політична ситуації. І на фоні економічного падіння, зубожіння населення та зменшення доходів, а при цьому зростанні податків, громадяни не в змозі сплачувати повний обсяг податків і зборів при операціях із майном, нерухомістю. В результаті цього, з’явився попит на занижену оцінку. А як ми знаємо із уроків економіки, що коли є попит, то є і пропозиція.

Що ж таке занижена оцінка? Оцінювач визначає ринкову вартість об’єкту оцінки, тобто ту вартість, яка є актуальною на дату оцінки із урахуванням багатьох факторів: типу майна, його місця розташування, площі, фізичного стану, торгу. А от занижена вартість відображає нереальну ціну, якої насправді на ринку не існує, за яку придбати таке майно не можливо, але ця ціна повністю задовольняє побажання замовника.

Сьогодні досить часто можна зустріти звіт про оцінку квартири, в якому вказана ринкова вартість 50 000 грн. або 100 000 грн., коли ж насправді така квартира коштує мінімум 700 000 грн.

Хто несе відповідальність за занижену оцінку та які ризики такої роботи?

Відповідальність за таку роботу несе оцінювач, який підписує даний звіт із заниженою вартістю. Він ризикує втратити своє кваліфікаційне свідоцтво, сплатити штраф, а також може навіть сісти до в’язниці.

Хочемо також звернути увагу на те, що для контролю за якістю оціночної діяльності для цілей оподаткування, було створено Єдину базу звітів з оцінки майна, яка з моменту початку своє роботи не виконувала своєї основної функції перевірки.

В найближчий час можуть відбутися кардинальні зміни в оціночній діяльності, а також будуть проведені чистки в рядах оцінювачів. ФДМУ проведено перший моніторинг – деталі ось тут, і в результаті сформованого першого списку компаній, які занижували вартість майна, будуть проводитись розслідування щодо недотримання вимог та національних стандартів, а також порушення законодавства України, що призвела до втрати надходжень до державного бюджету. Тому в найближчий час, таке поняття як занижена вартість, може зникнути в Україні назавжди.