Які ризики від заниженої оцінки?

Занижена оцінка набула широкого використання та популярності в останні роки існування оціночної діяльності саме в Україні. Ми не знаємо яка ситуація в інших країнах із експертною оцінкою, а от в нашій країні виникли проблеми із зростанням заниженої оцінки. Так що ж це за явище?

Занижена оцінка – це результат оціночної діяльності оцінювача, чи оціночної компанії, в результаті якого оціночна (ринкова) вартість оцінюваного майна була занижена шляхом недотримання вимог та стандартів оцінки, що призвело до отримання результатів, які не відповідають ціновій політиці ринку нерухомості та іншого майна.

Спробуємо пояснити на прикладі. Є наприклад у нас квартира, яка коштує 20 000$, яку ми плануємо продати чи подарувати, але нас не влаштовує сума податків, яку потрібно буде сплатити до бюджету країни. Ми звертаємося до оціночної компанії з проханням занизити її вартість до 5 000$, тобто в чотири рази від її реальної ринкової вартості. В результаті чого, за додаткову грошову оплату, ми отримали звіт з оцінки квартири із її вартістю в 5000$ та заощадили значну суму коштів.

Радимо Вам також ознайомитись із статтею «Як власноруч визначити ринкову вартість?».

Але чи є ризики від такої роботи і хто в такому випадку ризикує, несе відповідальність? Це питання виникає досить часто в замовинків заниженої оцінки, яку ще часто називають «халтуркою». Ризикує перш за все оцінювач та замовник такої неддоброякісної оцінки. Оцінювач може втратити свідотво та отримати штраф, а також буде притягнутий до відповідальності. Замовник в свою чергу ж несе відповідальність за несплату податків – його може бути притягнуто до суду за махінації і порушення, що призвели до недоотримання державою повної суми податків. Ще один із ризиків для замовника такої оцінки – це неможливість повернути всю грошову компенсацію в разі розірвання договору купівлі-продажу нерухомого чи рухомого майна.

В практиці також були випадки, коли замовник сплачував штраф в досить великому розмірі, який визначався як різниця несплаченої суми податків від реальної вартості майна після його переоцінки відповідними органами держави.

На почтаку цього року було проведено два моніторинги єдиної бази оцінок ФДМУ, про перший моніторинг ми вже писали – читайте ось тут. В результаті цих моніторингів ФДМУ було проведено «чистки» в рядах оцінювачів, які надавала послуги із заниженої оцінки. Було анульовано низку сертифікатів оціночних компаній та свідоцтв оцінювачів, а також притягнуто до відповідальності. Кримінальні провадження по багатьох справах щодо заниження вартості майна ще розглядаються. ФДМУ заявляє, що це тільки початок і до роботи по контролю за якістю також було залучено податкову та національну поліцію України.

В найближчи час планується надати вільний доступ до єдиної бази оцінок ФДМУ, що дасть можливість відслідковувати правопорушення та перешкоджати неправомірній діяльності «халтурщиків». Також це дасть можливість громадськості здійснювати вплив на оціночні компанії та замовників заниженої оцінки.

Зробити висновок можна лише один: «скільки шнурочку не витися, а кінець її всеодно є» або «скупий заплатить вдвічі більше». Також звертаємо увагу на те, що притягнути до відповідальності як замовника, так і виконавця можна через рік і через два роки. Тому вирішувати Вам – заощадити на податках сьогодні і можливо через місяць чи рік сплатити набагато більше і отримати проблеми із органами правопорядку України.