Цільове призначення землі – що це? які бувають види? що потрібно знати?

Цільове призначення землі дає чітко встановлювати обтяження і обмеження щодо земельної ділянки, а також регламентувати правила її використання, тобто експлуатації. Погодьтеся, без цього було б складно проконтролювати будівництво промислових об’єктів на угіддях із особливо цінними ґрунтами.

Функціональне або цільове призначення завжди зазначається в документі, що підтверджує право власності на таку нерухомість або в документі, що підтверджує право на тимчасове чи постійне користування. Також, можна використати кадастровий номер і ввести його в пошукову стрічку «відкритої публічної кадастрової карти» — там ми отримаємо цю інформацію без зайвих проблем.

Які можуть бути види цільового призначення землі?

Є велика кількість видів цільового призначення земельних ділянок, але ми наведемо в приклад лише основні. Лише ті, що користуються найбільшим попитом серед українців (пересічних громадян і бізнесу):

ОСГ. Повна назва «для ведення особистого селянського господарства». Це звичайна ділянка для городництва. Можете легко там вирощувати картоплю, помідори, огірки і інші сільськогосподарські культури, що не заборонені Законодавством України.

Ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Це звичайні паї, які на момент написанні даної статті в Україні заборонено продавати. Хоча це офіційно заборонено де-юре, де-факто їх продають і купують. Правда ціна їхня не ринкова, а нижче мінімально-допустимої, що вигідно великим агрохолдингам і фермерським господарствам країни. І поки не запрацює нормальний цивілізований ринок землі, нормальної ціни на таку нерухомість не буде ще довго. Якщо ж в 2019 році мораторій буде знято, то це буде позитивний сигнал для всіх українців і особливо власників паїв.

Садівництво. Часто вказують таке формулювання «для ведення садівництва», «для індивідуального садівництва» або «колективного садівництва». Хоча всі ці формулювання мають одне і теж саме значення. На такій ділянці можна побудувати будинок, але він буде називатися садовим.

Індивідуальне будівництво житлового будинку. Це земля, що може бути використана для будівництва житлового будинку і його експлуатації. Є найбільш витребуваної серед наших громадян і маю досить високий показник ліквідності. Можна також будувати прибудинкові споруди і будівлі: гараж, хлів і інше.

Землі комерційного використання. Таке майно має найбільшу ціну і приваюлиє більше інвесторів у вигляді бізнесу. Може мати велику кількість формулювань: «для будівництва складів і промислових будівель» або «для будівництва паркінгів і гаражів» і так далі. Кожна така назва дає зрозуміти, саме якої комерційної діяльності тут слід будувати будівлі.

Як цільове призначення землі впливає на вартість такої нерухомості?

Експертна оцінка землі завжди враховує інформацію щодо функціонального використання землі. Саме цільове призначення землі дає нам вектор, згідно якого можна використовувати таке майно. Ось, наприклад, є у нас пай. Зрозуміло, що така нерухомість може використовуватися тільки для ведення сільськогосподарської діяльності і побудувати там АЗС ми не зможемо.

Ось ще один приклад: у нас ділянка під Києвом «для ведення особистого селянського господарства» і ми хотіли б там побудувати будинок. Нам спочатку потрібно змінити його цільове призначення, а це складний і довгий процес, що може коштувати 30-50% від загальної вартості такого майна.

Тому зрозуміло, що при визначення ринкової вартості земельної ділянки, потрібно в якості аналогів підбирати тільки подібні об’єкти, із ідентичним цільовим призначенням. Оцінка нерухомості в Україні завжди враховує цей фактор – у звіті зазначається дана інформація. І якщо бувають випадки, коли в якості об’єктів порівняння підбирають ділянки із наближеними параметрами до оцінюваного об’єкту, то експерт обов’язково проведе коригування (використає потрібні поправки).

Зміна цільового призначення землі – це складний але реальний процес в Україні

Чи можна змінити цільове призначення землі? Так, звісно це практикується. Але, тут дуже багато ризиків. Ніхто Вам не гарантуватиме 100% результату! Мало того, що це досить складний і ресурсно-витратний процес, так він ще довготривалий. Це може знайти від одного місяця до одного року.

Продавці часто «їздять по вухам» покупцям, розповідаючи що вони із легкістю зможуть змінити цільове призначення ділянки. І що це дуже просто і легко. Це все робиться щоб швидше продати своє майно. Радісний покупець нерухомості такого виду, радий що придбав ділянку в місті Бучі не по 3 000$ за сотку, а по 500$, подумками вже будує там свій котедж. Але коли починається погодження зміни його цільового, то все відразу змінюється, а покупець вже не радий, що вв’язався в цю авантюру.

Тому шановні читачі, будьте пильними!